Достапни линкови

logo-print

Анан го осуди масакрот во Сирија


Меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан изјави дека бил шокиран од наводите дека тенкови и хеликоптери биле употребени во убивањето на над 200 луѓе во регионот Хама. Тој ги осуди ваквите злосторства, оценувајќи дека сиријската влада по се изгледа не го испочитувала ветувањето дека нема да користи тешко вооружување во населените места. И сириската влада и сириската опозиција меѓусебно се обвинија за масакрот.
XS
SM
MD
LG