Достапни линкови

logo-print

Думата гласаше за контроверзниот закон за невладиниот сектор


Рускиот Парламент

Рускиот Парламент

Руската Дума го изгласа законот за Невладините организации со кој се бара регулација на како што се нарекуваат „странските агенти“ кои примаат пари од странство. НГО – ата ке бидат приморани да даваат извештаи за своите активности на властите во Русија.
Законот е изгласан со огромно мнозинство. Думата денеска треба да го донесе законот со кој клеветата повторно станува криминално дело. Со законот за клевета се предвидува казана до 5 години затвор.
XS
SM
MD
LG