Достапни линкови

logo-print

Синоќешното невреме предизвика пожари


Бригадата за заштита од пожари на Град Скопје од синоќа па се утрово интервенирала на 28 места по пријави како последица од невремето што ги зафати речиси сите скопски општини. Благоја Менковски, командир во Противпожарната единица информира дека е интервенирано и успешно се изгаснати пожари меѓу другите во индивидуални куќи во село Моране, на опожарена сува трева, склад со градежен материјал, патнички возила. „Пожарите се изгасени без да има повредени поражникари и граѓани. Дежурните противпожарни служби се на терен, максимално мобилизрани за локализирање на пожарите“ изјави Менковски. Според него, за пожарите причина е невремето што синоќа ја зафати котлината. Тој смета дека во ваков случај доволно е и најмало невнимание од човечкиот факор, но секако, пресудно е силното воздушно струење кое предизвикува триење на високонапонските кабли и создавање искри. Тој вели дека пожари синоќа се пријавени во Ѓорче Петров, Кисела Вода, Драчево и Центар.
XS
SM
MD
LG