Достапни линкови

logo-print

Намалување на кинескиот економски раст


Рекорно успорување на кинескиот економски раст е забележано во вториот квартал од годинава поради намалување на извозот и домашната потрошувачка. Растот на втората по големина економија во светот заклучно со јуни се проценува на 7,6 проценти, што претставува најниско ниво од 2009 година. Кинеската влада очекува економскиот раст на годишно ниво да изнесува 7,5 проценти.
XS
SM
MD
LG