Достапни линкови

logo-print

Критики од ЕУ за Романија


Виктор Понта

Виктор Понта

Лидерите од Европската унија упатија остри критики за премиерот на Романија Виктор Понта поради обидот на владата за смена на претседателот Трајан Басеску и одземање на силата на судството. Понта беше повикан во Брисел откако левичарската влада го суспендираше шефот на државата и омбусманот со издавање на итни декрети. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изрази сериозна загриженост од последните политички случувања во Романија.
XS
SM
MD
LG