Достапни линкови

logo-print

Понта вети почитување на правниот систем


Романскиот премиер Виктор Понта

Романскиот премиер Виктор Понта

Премиерот на Романија Виктор Понта ja увери Европската унија дека неговата влада ќе ги почитува владеењето на правото откако се соочи со жестоки критики по потези за отповикување на претседателот Трајан Басеску и ограничување на овластувањата на судството. Говорејќи во Брисел по разговорите со претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, Понта рече дека неговата влада ќе ја почитува пресудата на Уставниот суд на претстојниот референдум за импичмент. Судот соопшти дека е потребно мнозинство гласови за гласањето да биде валидно. Владата на Понта издаде итен декрет за да се направи анкетата валидна без оглед на излезноста. Шулц го предупредил Понта дека "важните закони не треба да се менуваат со итни декрети." Комесарот за правда на ЕУ, Вивиен Рединг, веќе предупреди дека нападите врз судството може да се задржи Романија надвор од шенген зоната.
XS
SM
MD
LG