Достапни линкови

logo-print

Протест против насилството врз жените во Кабул


Десетици жени се собраа на протест во Кабул

Десетици жени се собраа на протест во Кабул

Десетици жени се собраа на протест во Кабул за да го осудат насилството против жените.
До овие протести доаѓа по јавната егзекуција на млада мажена авганистанка обвинета за прељуба. На жените им се прикличија и неколку авганистански пратеници.
Егзекуцијата на 22 жена предизвика глобална осуда. Властите за тоа ги обвинија талибанците кои, пак, соопштија дека не учествуваале и дека процесот не бил во согласност со шеријатското право.
XS
SM
MD
LG