Достапни линкови

logo-print

Бебе џиновска панда почина во токиската зоолошка градина


Џиновската панда родена минатата недела во зоолошката градина во Токио почина од пневмонија . Вработените ја нашле малата панда како лежи на градите на својата седум годишна мајка Шин Шин. Бебето панда починало еден час подоцна и покрај масажата на срцето.
Тоа беше првата панда родена во зоолошката градина по 24 години што беше славено низ цела Јапонија. Шин Шин и нејзиниот партнер Ри Ри беа изнајмени од Кина минатата година на една година за цена од околу еден милион долари. Џиновските панди имаат ниска стапка на наталитет.
XS
SM
MD
LG