Достапни линкови

Кастро и Путин ќе се сретнат во Москва


Кубанскиот лидер Раул Кастро

Кубанскиот лидер Раул Кастро

Кубанскиот лидер Раул Кастро ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, соопшти Кремљ. Средбата е закажана за утре, а предвидено е да се разговара за билатерални и за економски прашања. Кастро последниот пат се сретна со руски претседател во 2009-та, кога на власт беше Дмитри Медведев, една годинa откaко ја презеде функцијата од неговиот брат Фидел.
Путин ја посети Хавана во 2000-та и беше првиот постсоветски лидер кој дошол во посета на Куба. Фокусот на разговорите ќе биде ставен на зајакнување на трговските врски кои страдаа по распадот на Советскиот Сојуз и за ефективен крај на руската економска помош за Куба.
XS
SM
MD
LG