Достапни линкови

logo-print

Екс израелскиот премиер Олмерт виновен за корупција


Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт денеска во судот во Ерусалим беше прогласен за виновен во врска со обвинението за корупција и се соочува со затворска казна. 66 годишниот Олмерт беше обвинет за примање мито од американски бизнисмен со еврејско потекло и за финансиска злоупотреба на хуманитарни акции. Тој ги отфри ваквите обвинувања. Во минатата година поранешниот израелски претседател Моше Кацав беше осуден на седум години затвор за силување.
XS
SM
MD
LG