Достапни линкови

logo-print

Нов контингент на АРМ во Авганистан


Во Кичево денеска ќе се одржи свеченост по повод испраќањето контингент на АРМ од составот на првата механизирана пешадиска бригада кој учествува во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. Во 13-та ротација на мировната мисија ИСАФ ќе заминат 149 припадници, а ќе бидат распоредени во главната команда на ИСАФ во Кабул. Во оваа ротација ќе биде распореден и менторскиот тим за обука на авганистанските безбедносни сили. АРМ го започна учеството во ИСАФ во јуни 2006 година. За досегашното професионално извршување на задачите, покажаната компатибилност и интероперативност со силите на Алијансата во мисијата ИСАФ, припадниците на АРМ добија највисоки оценки од командата на ИСАФ и од високите командни структури на Алијансата.
XS
SM
MD
LG