Достапни линкови

logo-print

Грчкиот заменик министер за труд поднесе оставка


Грчкиот заменик министер за труд Никос Николопулос денеска поднесе оставка на својата функција во новата грчка влада која самошто стапи на должност, со образложение дека владата требало да стори повеќе за да добие поволни услови во договорите до странските кредиотори.

Николопулос од Нова демократија оставката ја објави на само 12 часа откако новата грчка влада на премиерот Андонис Самарас доби доверба во парламентот.

Во писмото до владата Николопулос инсистира на тоа дека владиниот кабинет требало да се приддржува кон поцврста линија во разговорите со тројката инспектори во Атина, минатата недела, за корегирање на „сериозните диспропорции“ на пазарот на трудот, во пензискиот систем и во системот за социјална помош.
XS
SM
MD
LG