Достапни линкови

logo-print

Гордон денеска разговара со Томислав Николиќ


Помошникот државен секретар на САД Филип Гордoн денеска ќе има разговори во Белград со претседателот на Србија Томислав Николиќ. Освен со Николиќ се очекува Гордон да разговара и со мандатарот за состав на новата влада Ивица Дачиќ. Гордoн синоќа во Белград имаше средба и со лидерот на демократската партија Борис Тадиќ, но по средбата немаше официјално соопштение за разговорот.
Стејт Департментот соопшти дека американскиот дипломат задолжен за европски и евроазиски прашања треба да им ја пренесе на српските претставници подршката на САД за формирање влада, од која се очекува развојна европска ориентација со јакнење на односите со соседите, особено со Косово.
XS
SM
MD
LG