Достапни линкови

logo-print

Филип Гордон во посета на Белград


Помошникот државен секретар на САД Филип Гордон

Помошникот државен секретар на САД Филип Гордон

Помошник државниот секретар на САД Филип Гордон од денеска престојува во дводневна посета на Белград, каде според најавите ќе се сретне со претседателот на Србија Томислав Николиќ, мандатарот Ивица Дачиќ и лидерот на Демократската партија Борис Тадиќ.

Дачиќ синоќа изјави дека со Гордон ќе разговара за билатералните односи и дека тоа ќе биде разговор како и сите други.

„Не очекувам никаква спектакулрна средба“, рече Дачиќ.

Гордон во Белград ќе допатува од Дубровник, каде од „Кроација самитот“ порача дека од Србија во оваа фаза не се очекува да го признае Косово, но дека ќе мора да го признае фактот дека постои суверено и независно Косово во рамките на овие граници.

После Белград, Гордон ќе ја посети и Приштина. Според најавите, тој ќе го посети и северот на Косово, каде ќе се сретне со претставници на КФОР и ЕУЛЕКС.
XS
SM
MD
LG