Достапни линкови

logo-print

Клинтон пристигна во ненајавена посета на Кабул


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Кабул во ненајавена посета на Авганистан. Новинските агенции јавија дека Клинтон ќе има разговори со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Кусо време по пристигнувањето, Клинтон изјави дека Авганистан е сојузник на САД што ја прави соработката во одбраната полесна и во иднина.
Нејзината посета доаѓа ден пред донаторската конференција за Авганистан во Токио. Кабул се надева дека ќе добие помош од 4 милијарди долари од меѓународни донации на конференцијата во Токио што треба да овозможат поддршка во реконструкција на земјата по заминувањето на странските трупи до крајот на 2014.
XS
SM
MD
LG