Достапни линкови

logo-print

Погребани двајцата пилоти во Турција


Во Турција денеска се закопани двајцата пилоти на авионот кој беше урнат од сириските сили пред две недели. Премиерот Реџеп Таип Ердоган го прекина одморот за да присуствува на погребот во базата Малатија во јужна Турција од каде што авионот полета.
Сирискиот Претседател Башар ал Асад изрази жалење за инцидентот. Според Асад, сириските сили не знаеле дека станува збор за турски авион. Инцидентот го зголеми гневот во Турција која со Сирија е и онака во тензилчни односи поради воените активности на границата.
XS
SM
MD
LG