Достапни линкови

logo-print

Думата ќе гласа за контроверзниот закон за невладините организации


Рускиот парламент денеска треба да гласа за контроверзниот закон за невладините организации во земјата, финансирани од странство. Пред државната Дума се одржуваат протести на противниците на овој закон што го предложе владејачката партија Единствена Русија. Според нацрт законот, сите невладини организации, кои се финансирани од странство и се мешаат во политиката, ќе бидат третирани како странски агенти и ќе се соочуваат со ригорозни контроли. Според критичарите, овој закон во Русија ќе биде искористен за уништување на граѓанското општество во земјата.
XS
SM
MD
LG