Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореја ќе лови китови за научни цели


Соединетите Држави се противат на плановите на Јужна Кореја да го обнови ловот на китови, за кој Сеул тврди дека ќе биде за научни цели. Јужна Кореја ова го соопшти на годишниот состанок во Панама на Меѓународната комисија за ловење китови. Вашингтон смета дека убивањето китови не е неопходно за да се вршат научни истражувања.
XS
SM
MD
LG