Достапни линкови

logo-print

Епидемија на птичји грип во Мексико


Во епидемија на птичји грип во западно Мексико инфицирани се 2, 5 милиони пилиња, а властите уништиле околу милион птици. Министерството за земјоделство потврди дека во западниот дел од државата биле прегледани 129 фарми, кои веднаш се ставени во карантин. Епидемијата на птичји грип влијаеше на драстичниот скок на цените на пилињата и јајцата.
XS
SM
MD
LG