Достапни линкови

logo-print

Претседателските кандидати обвинуваат за неправилности на изборите во Мексико


Жозефина Мота пред гласачкото место

Жозефина Мота пред гласачкото место

Третопласираниот мексички претседателски кандидат Жозефина Васкес се приклучи на тврдењата дека изборите кои се одржаа минатиот викенд имаат неправилности кои го одлучија нивниот исход. Мота, кандидатската на владејачката партија на национална акција од каде е и претседателот во заминување Калдерон, изјави дека имало кршење на правилата за финансирање на кампањата. Таа рече дека дури и ако не се сменат изборните резултати, таквите наоди би требале да бидат доволни за промена на изборниот законик. И кандидатот на левичарката Демократска револуционерна партија Андрес Обрадор смета дека најверојатниот победник на изборите Енрике Нијето претерано трошел за време на изборната кампања, пред изборите кои се одржаа во неделата.
XS
SM
MD
LG