Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара да не се блокира интернет пристапот


ОБСЕ побара од земјите членки да не го блокираат интернет пристапот на корисниците. Претставникот за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ ги даде забелешките на конференција за он-лајн медиуми во Туркменистан. Властите во земјата забранија интернет пристап до повеќе интернет портали како Твитер и Јутјуб. Туркменистан, земја членка на ОБСЕ, е означена како една од најлошите земји за слобода на медиуми од страна на Фридом Хаус.
XS
SM
MD
LG