Достапни линкови

logo-print

Протести во Украина


Стотици опозициски активисти протестираат во Киев против прогласувањето на рускиот за службен јазик во Украина. Предлог законот беше изгласан по итна постапка во вторникот, што освен што предизвика демонстрации, ја мотивираше оставката на спикерот на парламентот Владимир Литвин. Со предлогот се дозволува употреба на рускиот јазик во судови, образовни и други државни институции во деловите на земјата со мнозинство руско население. Претседателот мора да го потпише указот со цел законот да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG