Достапни линкови

logo-print

Обновена рутата на НАТО преку Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека повторно функционира рутата за снабудување на НАТО за Авганистан преку Пакистан.
Камионите на Алијансата, по искреното жалење на државниот секретар Хилари Клинтон повторно се на пат низ Пакистан по 7 месечната блокада од Ноември кога при воздушни напади беа убиени 24 пакистански војници.
Блокадата го принуди НАТО да ги користи рутите за снабдување низ Русија и Централна Азија кои се подолги и поскапи.
XS
SM
MD
LG