Достапни линкови

logo-print

Од непозната болест починаа над 60 деца во Камбоџа


Светската Здравствена Организација објави дека во Камбоџа се врши истрага за мистериозната болест од која починаа над 60 деца помали од 10 години во изминативе три месеци.
Портпаролот Апхалук Батиачеви изјави дека нема дијагноза за синдромите на болеста, но нема ни индиции дека таа се пренесува од човек на човек. Првите симптоми биле висока темперетура, следени од неуролошки симптоми и респраторни проблеми со брз прогрес.. Повеќето случаи се во источниот дел на Камбоџа.
XS
SM
MD
LG