Достапни линкови

logo-print

Русија не сака да дискутира за иднината на Асад со САД


Башар Ал Асад

Башар Ал Асад

Руските власти одлучија да не ја дискутираат иднината на сиријскиот претседател Башар Ал Асад со официјален Вашингтон. Рускиот заменик – министер за надворешни работи Сергеи Рјабков ја даде изјавата во одговор на медиумски извештај во кој се наведува дека западните нации на чело со САД „активно се обидуваат“ да ја убедат Москва да му понуди престој на Башар Ал Асад. Демантот се случува пред средбата на западната група Пријатели на сирија. Русија одби да испрати свој претставник на состанокот во Париз.
XS
SM
MD
LG