Достапни линкови

logo-print

Протести пред украинскиот парламент


Опозициски активисти се судрија со полицијата пред украинскиот парламент за време на протестите против усвојувањето на закон со кој Рускиот се прогласува за службен јазик во земјата. Собирот на 2.000 лица се случува во услови кога спикерот во парламентот Владимир Литвин понуди оставка поради законот. Потпретседателот на собранието Никола Томенко исто така најави дека ќе отстапи од функцијата.
XS
SM
MD
LG