Достапни линкови

logo-print

Европратениците против АКТА


од уличните протести против АКТА

од уличните протести против АКТА

Мнозинството пратеници во Европскиот парламент гласаа против контраверзниот глобален пакт за борба со интернет пиратеријата. Вкупно 478 пратеници се изјаснија против договорот кој во јавноста е познат како АКТА, додека 39 гласаа за а 165 беа воздржани. Критичарите забележуваат дека слабо формулираниот глобален договор остава простор за различни интерпретации што би довеле до ограничување на слободата на интернет.
XS
SM
MD
LG