Достапни линкови

logo-print

Спикерот на украинскиот парламент понуди оставка


Претседателот на укринскиот парламент Владимир Литвин денеска понуди оставка откако пратениците го усвоија законот со кој се зголемува официјалната употреба на рускиот јазик во Украина. Усвојувањето на законот предизвика конфликт меѓу пратениците во парламентот, а потоа и протести во Киев. Денеска дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата, која употребила солзавец и палки за да ги растера.
XS
SM
MD
LG