Достапни линкови

logo-print

Украинските пратеници се степаа за употребата на рускиот јазик


Пратениците во украинскиот Парламент се степаа, поради легислативата со која се дозволува поширока употреба на рускиот јазик.
Законот беше поддржан од 248 пратеници од 364 присутни, со кој на рускиот јазик ќе му се даде еднаков статус со украинскиот во голем дел од земјата.
Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ мора да го потпише законот за тој да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG