Достапни линкови

logo-print

Јапонија протестира за посетата на Медведев на Курилските острови


Рускиот премиер Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев

Јапонските власти го повикаа рускиот амбасадор во земјата да им изрази жалење за посетата на рускиот премиер Дмитри Медведев на Курилските острови, за кои Јапонија тврди дека се нејзини.
Јапонското министерство за надворешни работи соопшти дека посетата на Медведев ќе резултира со заладување на односите меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG