Достапни линкови

logo-print

ММФ предвидува споро опоравување на американската економија


зградата на ММФ

зградата на ММФ

Меѓународниот монетарен фонд смета дека економското опоравување на Соединетите американски држави ќе се одвива со скромно темпо во следниве неколку години. Според проекциите на организацијата, економскиот раст на американската економија ќе биде 2 проценти во 2012 година и може да забележи подобрување со 2,25 отсто во 2013 година. Организацијата предупреди дека финансиската криза во Европа може негативно да влијае врз американската економија, посебно врз американските компании со извоз во Европската унија.
XS
SM
MD
LG