Достапни линкови

logo-print

Најмалку 33 загинати во Ирак


Најмалку 33 лица загинале а 100 се повредени во серија бомбашки напади низ Ирак денеска. Властите велат дека најмалку 25 лица загинале во најсмртоносната експлозија во градот Диванија во југот на земјата. Претходно петмина лица загинаа во експлозии на бомби во карбала. Мета на овие екслозии биле Шиити. Ирачкото сунитско крило на терористичката Ал каеда превзема одговорност за неколку од неодамнешните напади.
XS
SM
MD
LG