Достапни линкови

logo-print

Европски суд ги казни украинските власти


Јури Лутсенко

Јури Лутсенко

Европскиот суд за човекови права ги прогласи за виновни украинските власти за бесправно лишување од слобода на поранешниот министер за внатрешпни работи Јури Лутсенко. Судот во Стралсбург, Франција смета дека екс-министерот е арбитрарно уапсен и одреди казна за украинските власти во висина од 15,000 евра за оштета. Лутсенко беше осуден на четири години затвор под обвиненија за проневера на пари и злоупотреба на службената должност.
XS
SM
MD
LG