Достапни линкови

logo-print

САД го осудија уништувањето на историски места во Мали


Традиционала градба заштитена од УНЕСКО во градот Тимбукту во Мали.

Традиционала градба заштитена од УНЕСКО во градот Тимбукту во Мали.

Соединетите држави го осудија чинот на уништување на историски места во Мали од страна на исламистички бунтовници. Стејт департментот ги повика сите страни да го заштитат културното наследство на Мали. Соопштението уследи откако исламистички бунтовници вчера го уништија влезот на Тимбукту џамија која датира од 15 век. Вратата на јужниот дел од џамијата е затворена со векови, затоа што според локалните верувања ако се отвори тоа ќе донесе несреќа.
XS
SM
MD
LG