Достапни линкови

logo-print

Завршува меѓународниот надзор на Косово


Хашим Тачи во Виена

Хашим Тачи во Виена

Меѓународната група за надзор на Косово одлучи земјата да добие целосен суверенитет од Септември. Австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер изјави дека завршува меѓународниот надзор на Косово. Косовскиот премиер Хашим Тачи, кој присуствуваше на состанокот на групата во Виена, рече дека станува збор за историски потег. Во Групата членуваат претставници од 23 земји кои ја надлгедуваа косовската независност и помагаа во развојот на демократските институции.
XS
SM
MD
LG