Достапни линкови

logo-print

Сиријската опозиција ќе се сретне со руските власти


Руското министерство за надворешни работи најави средби со претставници на сиријската опозиција следниот месец на кои тема на разтговор ќе биде планот за политичка транзиција во Сирија подржан од Обединетите нации Русија и САД. Планот беше обелоденет на конференцијата во Женева минатата недела и предвидува формирање на транзициска влада во која може да се вклучат и приврзаници на режимот на претседателот Башар Ал Асад како и опозиционери. Опозицијата го отфрли планот, нарекувајки го несериозен.
XS
SM
MD
LG