Достапни линкови

logo-print

Во ОН преговори за контрола на трговијата со оружје


Во Обединетите Нации во Њујорк се во тек преговори за првиот обврзувачки договор во врска со трговијата со оружје во светот. Предвидено е преговорите, кои започнуваа денеска, да траат до 27-ми овој месец. Се проценува дека во трговијата со оружје годишно се прави промет од над 60 милијарди долари. Соединетите Држави и уште некои земји бараат од договорот да биде исклучена муницијата, а Кина бара тој да не се однесува на лесното оружје. Најголем извозник на оружје се САД, а потоа следуваат Велика Британија, Кина, Франција, Германија и Русија.
XS
SM
MD
LG