Достапни линкови

logo-print

Одлука за завршување на надгледуваната независност на Косово


Меѓународната управувачка група за Косово денеска во Виена ќе донесе одлука од септември да престане да ја надгледува независноста на Косово, соопшти Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина. Според косовските медиуми, таквата одлука ќе биде донесена и покрај тоа што пакетот на меѓународниот претставник Марти Ахтисари не е до крај исполнет.
На состанокот во Виена, меѓу другите ќе присуствуваат и косовскиот премиер Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Енвер Хоџај.
XS
SM
MD
LG