Достапни линкови

logo-print

Состанок на сириската опозиција


Од состанокот за Сирија што беше одржан во саботата во Женева

Од состанокот за Сирија што беше одржан во саботата во Женева

Во седиштето на Арапската лига во Каиро денеска треба да биде одржан состанок на сириските опозициски групи, со цел да се договорат за заедничка акција во натамошниот тек на конфликтот во Сирија.
Инаку, опозициските групи го критикуваа планот поддржан од Обединетите нации за политичка транзиција во Сирија. Член на Сиријскиот национален совет рече дека е навредливо да се мисли оти жителите на земјата може да преговараат со нивните убијци. Портпаролот на организацијата беше видно повнимателен со изјавата дека во планот има „неколку позитивни елементи“.
Планот на меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан беше прифатен на конференција во Женева во саботата. Со документот се предлага формирање преодна влада во земјата. По инсистирање на Русија, конечниот план му дава можност и на актуелниот претседател да биде дел од привремен владин состав.
XS
SM
MD
LG