Достапни линкови

logo-print

Техеран ќе троши резерви за да се справи со европското ембарго


Официјален Техеран соопшти дека ќе се бори против европското ембарго за иранската нафта со 150 милијари американски долари во странски резерви, кои ќе се употребат за ублажување на шоковите на банкарскиот и нафтениот сектор во Исламската република. Забраната за увоз на Иранска нафта стапи на сила денеска, како реакција на спорната иранска нуклеарна програма, за која постојат сомненија дека може да се употреби за производство на нуклеарно оружје. Техеран тврди дека не постојат такви планови.
XS
SM
MD
LG