Достапни линкови

logo-print

Гранатирани цркви во Кенија


Најмалку 10 лица загинаа во гранатни напади на две црви во североистокот на Кенија. Командант на полициските сили изјави дека напаѓачите почнале да стрелаат кон вернциите откако ги фрлиле гранатите. Инцидентот се случил во градот Гариса. Црквите во Кенија се честа мета на гранатни напади откако властите во земјата почнаа да испраќаат воени сили во соседна Сомалија, во офанзива против милитантите на терористичката Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG