Достапни линкови

logo-print

Стапува на сила европското ембарго за иранска нафта


Ембаргото на Европската унија за иранската нафта стапува на сила денеска, одлука која Унијата ја донесе поради спорната нуклеарна програма на Исламската република. Економистите прогнозираат дека европската забрана може да го преполови извозот на иранска нафта. Официјален Техеран реагира на одлуката: гувернерот на централната банка во земјата изјави дека Иран нема да остане пасивен. Махмуд Бахмани рече дека земјата ќе се соочи со непријателските политики, додавајки дека Исламската република има доволно резерви за задоволување на увозните потреби.
XS
SM
MD
LG