Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Исланд се бори за петти мандат


Претседателот на Исланд Олафур Рагнар Гримсон се бори за рекорден петти мандат по гласањето на претседателските избори во земјата. Главниот противник на Гримсон, новинарката Тора Арнорсдотир беше фаворит според предизборните анкети, посебно по првичната одлука на 69 годишниот шеф на државата да не се кандидира. Гримсон сепак влезе во трката за нов мандат по 16 години на власт, по петицијата на 30,000 жители на Исланд. Тој има заслуга за извлекување на нацијата од финансискиот колапс во 2008 година.
XS
SM
MD
LG