Достапни линкови

logo-print

Петмина загинати во Авганистан


Петмина цивили загинале во експлозија на бомба поставена покрај пат во источниот дел на Авганистан денеска, соопшти полицијата. Автобус полн со патници налетал на експлозивната направа утрово во близина на градот Газни. Единсесетмина се повредени а меѓу загинатите има жени и деца. За сега никој ја нема превземено одговорноста, иако полицијата смета дека бомбата ја поставиле „непријатели на Авганистан“, термин со кој често се опишуваат талибанските милитанти.
XS
SM
MD
LG