Достапни линкови

logo-print

Разговори за крај на крвопролевањата во Сирија


Кофи Анан

Кофи Анан

Во Женева се водат разговори за ставање крај на шеснаесетмесечните крвопролевања во Сирија. Пратеникот на ООН и на Арапската лига, Кофи Анан, се очекува да го претстави својот патоказ за формирање влада на национално единство. Сириската опозиција рече дека ќе се спротивстави на секој план кој ќе му дозволи останување на сирискиот претседател Башар Асад на власт.
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров и американскиот државен секретар, Хилари Клинтон вчера во Санкт Петербург разговараа за разликите на двете земји околу Сирија.
XS
SM
MD
LG