Достапни линкови

logo-print

Борби со талибанците во Нуристан


Нуристан - архива

Нуристан - архива

Авганистаснките сили, подржани од авијација на НАТО, отфрлија обид на талибанците да стават под контрола еден дистрикт во источен Авганистан.
Мохамед Зарин, портпарол на гувернерот на Нуристан, изјави дека 10 луѓе, 6 полицајци и 4 цивили загинале борбата која траела со часови во Камдеш каде најпрвин напад извршиле бомбаши самоубијци. Во борбите биле убиени 17 напаѓачи.
XS
SM
MD
LG