Достапни линкови

logo-print

Протест пред резиденцијата на јапонскиот премиер


Премиерот Јошишико Нода

Премиерот Јошишико Нода

Десетици илјадници луѓе протестираа пред рездиенцијата на јапонскиот премиер во Токио поради владиниот план за рестарт на нуклеарните реактори. Тие носеа плакати на кои пишуваше „ Нуклеарната ера заврши“.
Имено Премиерот Јошишико Нода на 16 Јуни одобри рестарт на нуклеарка во западна Јапонија. Иако тој во февруари уверуваше дека ситуацијата во Фукушима каде лани се случи катастрофата е под контрола, сепак 92 насто од јавноста во март изрази стравување.
XS
SM
MD
LG