Достапни линкови

logo-print

Црна Гора формално ги почна преговорите за членство во ЕУ


Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј

Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј

На денешниот самит на ЕУ во Брисел и формално беше одобрен почетокот на преговорите со Црна Гора.
Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј изјави дека преговорите започнуваат веднаш, но дека 35 те технички поглавља нема да бидат отворени се додека Европската Агенција ЕВРОПОЛ не издаде специјален извештај за организираниот криминал во Црна Гора.
Министрите за надворешни работи на Унијата претходно во препораката оценија дека Црна Гора ги исполнува реформите и спремна за почеток на преговорите за членство.
Но ЕУ останува загрижена за ораганизираниот криминал и корупцијата во Црна Гора.
XS
SM
MD
LG