Достапни линкови

Црна Гора ја чека формалната одлука на Брисел


Премиерот на Црна Гора Игор Лукшиќ

Премиерот на Црна Гора Игор Лукшиќ

На денешниот самит на ЕУ во Брисел се очекува и формално да биде одобрен датум за почеток на преговорите со Црна Гора.
Министрите за надворешни работи на Унијата претходно во препораката оценија дека Црна Гора ги исполнува реформите и спремна за почеток на преговорите за членство.
ЕУ останува загрижена за ораганизираниот криминал и корупцијата на Балканот и особено илегалната трговија со дрога што на Црна Гора може да им ги комплицира преговорите.
XS
SM
MD
LG