Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 шиитски верници загинале во напад во Пакистан


Најмалку 10 шиитски верници загинале кога автобусот со кој се превезувале бил нападнат од сунити, соопшти полицијата во Пакистан. При нападот се повредени десетици луѓе. Нападот се случил во југозападниот град Квета, главен град на покраината Белуџистан. Полицијата соопшти дека автобусот кој превезувал околу 40 патници кои патуваат од Иран до Квета, бил нападнат со бомба и огнено оружје. Шиитите се малцинство во претежно сунитскиот Пакистан. Во последниве години сунитските напади врз шиитите зачестија. Белуџистан е жариште на нивните меѓусебни пресметки.
XS
SM
MD
LG